В незалежності від того, любите ви пивну піну або ж терпіти не можете, її ні в якому разі не можна ігнорувати. Але що це таке та як піна змінюється, виходячи з типу напою й навіть форми? Чому ви отримали пишну шапку, сидячи в закладі, а у клієнта за столиком навпроти її взагалі немає? У цій статті надані всі відповіді.

Як утворюється піна

Утворюється піна на пиві завдяки тому, що в напої виникають бульбашки. У цього явища є своя офіційна назва. Йдеться про нуклеацію. Даний процес ще з професійної точки зору не повністю досліджений на даний момент, але можна сказати, що існує велика класифікація білків та поліпептидів. Вони здатні працювати як окремо, так і в комбінації з іншими елементами. Це спеціальне піноутворючее з'єднання. Ячмінь будь-якого типу містить білок, який транспортує ліпіди. Якраз він і грає ключову роль в створенні красивої «шапки». 

Експерти, вивчаючи цю тематику, виділяють гідрофобність. За фактом, піна не переносить рідину, тому вона відправляється завжди наверх та захоплює із собою молекули вуглекислого газу, які виникають, як правило, в процесі (коли склад починає бродити). Також вони можуть додаватися, коли напій розливається в кеги або окремі пляшки. 

Коли білок потрапляє на поверхню, то він утворює плівку. Завдяки їй піна виходить дуже стійкою. Але важливе значення має й хміль, оскільки він впливає на такі показники, як липкість, рельєфність та стабільність.

Структура, стійкість та якість піни залежать від безлічі аспектів, однак, головний фактор – вміст білка. Кожна партія виробляється з певним відсотком ячменю, тому показник може бути, як більше, так і менше. Ще один момент – спосіб й умови вирощування зернової культури.

Як піна впливає на смакові характеристики?

Як правило, смак пива змінюється, виходячи з того, наскільки густа пінна шапка. Відбувається подібне явище через з'єднання, що контактують з бульбашками, що утворились, та швидкістю, з якою вони потрапляють наверх. Піна, крім цього, надає любителям цього напою багатогранне відчуття (в тому числі смакове). Воно зазвичай потужне, тому відображається і на реальних смакових характеристиках. Термічний вплив ніяк не позначається, є тільки фізичне, міняє структуру, легкість, кількість. Тому якісь партії більш м'які, а інші – з дуже насиченим смаком. 

Ще необхідно звернути увагу на те, що нюх та смакове сприйняття досить міцно пов'язані один з одним. Тому додатково потрібно враховувати ще й рецептори. Пиво впливає на ті, що знаходяться в носовому проході. Так, піна переносить максимально сильні й активні ароматичні сполуки, тому напій здається таким насиченим після першого ковтка. 

Пивне мереживо – що це таке?

Білки, що вийшли на пік, утворюють плівку абсолютно на всіх бульбашках. Вони також взаємодіють і з іншими елементами, що розташовуються на поверхні напою. Коли всі складові з'єднуються, білки стають більш щільними, і через це змінюється їх структура. Як правило, вони прилипають один до одного та безпосередньо до келиха. Тому і виникло таке поняття, як «пивне мереживо». Випивається воно досить просто та швидко.

Чому в одному пиві більше піни, а в іншому – менше?

Складно знайти одну відповідь на це питання, але все ж є кілька досить важливих факторів, що формують кінцевий результат.

Рекомендується враховувати сім основних моментів.

  1. Наскільки скло чисте: на келихах залишаються частинки засобів для посуду, мочалок, серветок. Вони негативно впливають саме на піну, тому перед тим, як наливати напій, рекомендується дуже ретельно промити посуд. 

  2. Рельєфність тари: не у всіх, а тільки у частини склянок внизу є рельєф. Він потрібний для створення додаткових білкових центрів. Бульбашки прилипають якраз до нерівностей й накопичуються (поки не збереться вся енергія для підйому наверх). 

  3. Косметика для губ: олівець, олія, блиск впливають на утворення піни. Вони заважають білкам утворюватися, через що пінка пропадає дуже швидко. 

  4. Жирна їжа: вплив приблизно такий же, як і помада. Всі жири знижують стійкість сполук, тому пінка не зберігається.

  5. Алкоголь: якщо пиво алкогольне, то етанол швидше прибирає піну, оскільки його відсоток пропорційно дорівнює здатності руйнувати білки.

  6. Температурний режим. Цей фактор впливає не тільки на «шапку», але ще і на смак. Дрібні бульбашки поглинаються при високих градусах, тому не варто розраховувати на красиву подачу.

  7. Вміст азоту: цей хімічний елемент має унікальні характеристики. Завдяки йому вдається отримати кремову і приємну текстуру, що робить напій більш м'яким. Однак, але при цьому диспропорції негативно позначаються саме на освіту пінки. У неї високий ступінь розчинності в подібному середовищі. Газ й бульбашки розчиняються в рідині швидше (навіть якби азоту не було в складі напою). Він не відрізняється значною стійкістю. Слід зазначити, що фахівці часто називають даний ефект «зворотним водоспадом». Йдеться про ситуацію, коли бульбашки падають вниз цілими каскадами. Так вони дійсно нагадують природне явище. 

Як бачите, піна не така проста, як здається спочатку. Є фактори, що знижують або підсилюють її характеристики, в залежності від типу пива, тари та інших аспектів. Вони ж впливають й на смак, відтінок, міцність та ін.